Forum

Teknik Resim Nedir?...
 
Share:
Notifications
Clear all

Teknik Resim Nedir? Teknik Resim Nasıl Çizilir?  

 

Argonaut
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 hafta önce
Gönderiler: 444
13/05/2020 10:41 am  

Teknik resim bir işin yapılma şeklini, aşamalarını farklı açılardan ve detaylardan açıklayıcı bir biçimde detaylandırma işidir.

Teknik resim çizen kişilere Teknik Ressam denir. Teknik Ressamlar 3D ve 2D olarak düşünebilmeli ve hayal güçleri yüksek olmalıdır.

AutoCAD, Invantor, NetCAD gibi bir çok çizim programının yanında Photoshop, Gimp gib resim işleme programlarına da aşina olması gerekmektedir.

  • Makine Teknik Ressam
  • Harita Teknik Ressam
  • İnşaat Teknik Ressam

gibi bir çok farklı kolu ve bu kolların kendine özgü ihtiyaçları varıdır. Her kol için ihtiyaç duyulan alet ve programlar farklılık gösterebilir. Örneğin Harita Teknik Ressamı NetCAD ve AutoCAD bilirken İnşaat Teknik Ressamı AuotCAD ve Photoshop bilebilir.

Ülkemizde bir çok üniversitede Teknik resim bölümleri mevcuttur. Bu bölümler sektörün ihtiyaçları ve güncel yazılımlara göre eğitim vermektedir.

Teknik ressamlar çalıştıkları sektöre ve yazılım sektöründe ki yeniliklere hemen aşina olmak zorundadırlar.

Teknik Ressam maaşı Askeri ücretin 1.5 ile 3 katı arasında farklılık gösterebilir. Maaş farklılıkları tecrübe, bilgi, sektör ve çalışma standartlarına göre belirlenir.

İnşaat, Makine, Harita gibi bölümlerin mezunları kendi bölümlerinin yazılım ve işlerini öğrendiklerinde bu alana yönelirlerse o mesleğin Teknik Ressamı sayılırlar.

"Sonuç, Yöntemi Haklı Çıkarır"


Alıntı
Konu Etiketleri
Share: