GİMP fotoğraf işlem...
 
Share:
Notifications
Clear all

GİMP fotoğraf işleme programı  

 

Argonaut
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 hafta önce
Gönderiler: 452
17/05/2020 6:06 pm  

1996 yılından beri Gim Geliştirme Takımı tarafından geliştirilen fotoğraf editörü yazılımıdır. GNU tasarısı altında özgür bir yazılım olarak geliştirilmektedir.

Gimp bir çok alanda Adobe Photoshop ‘un rakibi ve benzeri olarak gösterilir. Bütün işletim sistemlerinde kullanılan özgür ve açık kaynaklı bir yazılımdır.

GTX+ Linux kütüphanesi ilk olarak Gimp ‘i geliştirmek için yazılmıştır. İlk Gimp sürümü Ocak 1996 yılında yaymlanmıştır.

GİMP Özellikleri

Photoshop ‘da bulunan Katman, Maske, Kanal gibi özelliklerin tamamı aynı şekil ve amaçta kullanılabilir.

Birçok hazır efekt aracına kolayca ulaşılabilir.

Eklenti desteği sayesinde GİMP yetenekleri arttırılıp yeni projelere uygun bir çok amaç getirilebilir.

JPEG, PNG, SVG gibi bir çok resim formatının yanında Adobe PSD uzantısını da destekler. Photoshop da kayıt edilen bir iş dosyası kolaylıklla GİMP ‘de açılıp çalışmaya devam edilebilir.

Desteklediği her dosya türünü birbirine dönüştürebilir. Bu özelliği resim formatlarının yanında PDF gibi dosya formatları içinde kullanılabilir.

Bir çok gelişmiş araca sahiptir. Dürüst olmak gerekirse Photoshop da ki araçların aynılarına sahiptir.

Gimp %100 Türkçe dil desteğini ücretsiz sunar. Bu sitede kullanılan resimlerin çok büyük bir kısmı Gimp ‘de işlenmiştir.

XCF dosya Biçimi

Photoshop yazılımı gibi Gimp de kendi iş dosyası uzantısına sahiptir. Bu uzantı da SCF dir. Photoshop ‘un PSD uzantısını da açıp kayıt edebilir.

XCF ‘nin açılımı Experimental Computing Facility demektir. Katman, Kanal ve Şeffaf arkaplan gibi bir çok özelliği iş dosyası olarak kayıt edebilir.

Gimp PSD desteği sunsa da Photoshop XCF desteği sunmaz.

"Sonuç, Yöntemi Haklı Çıkarır"


Alıntı
Konu Etiketleri
Share: