Forum

Dünyanın en fakir d...
 
Share:
Notifications
Clear all

Dünyanın en fakir devlet başkanı Jose Mujica  

 

Argonaut
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 hafta önce
Gönderiler: 444
17/05/2020 5:52 pm  

Joe Mujica, 2010 ve 2015 yılları arasında uruguay’ın devlet başkanlığını yapmış kişidir. kendisini diğer devlet başkanlarından ayıran özelliği aylık 12 bin dolar değerinde olan maaşının yüzde doksanı hayır kurumlarına ve fakirlere başlamasıdır.

20 Mayıs 1935 doğumlu olan devlet başkanı 2009 lardaki başkanlık seçimini kazanıp 2010 ve 2015 yılları arasında Uruguay devlet başkanı olmuştur.

Get the Weed, isimli bir filme konu olacak bir karakterdir. bu film 2017 yılında komedi türünde yapılmıştır.

Şimdi isterseniz yaptıklarını ve karakterini biraz daha yakından tanımak için genel özelliklerine yakından bakalım.

Bir devlet başkanı olarak ne lüks bir evi nede devlet konağı oldu. devlet başkanlığını yürüttüğü yıllar boyunca başkentin hemen dışında bulunan bir evde yaşadı. Başkentin dışında bulunan bu tek odalı evini eşiyle birlikte yıllarca kullandı.

Bununla da yetinmeyen Jose, bu tek odalı evini aynı zamanda devlet başkanlığı konutu olarak da yıllarca kullandı.

Jose, hiçbir zaman ne gösterişe ne de Servet önem vermedi. Uruguay Devleti’nin daha önceden sahip olduğu devlet sarayı’nı kullanmadığı gibi bir de evsizler için tahsis etti. Hayır yanlış duymadınız uruguay’ın devlet başkanı konutu evsizler için tahsis edildi.

Türkiye de dahil olmak üzere Amerika İngiltere ve daha birçok ülkenin devlet başkanları koruma orduları ile gezerken Jose sadece 2 polis kullandı.

Tüm itirazlara rağmen koruma ordusunu ya da araçlarını kabul etmeyen Jose 2 polisin koruma için yeterli olacağına kanaat getirdi.

Devlet sarayı’nı ya da korumaları kullanmadığı gibi devlet araçlarına da kullanmadı. Kendisine ait olan 1987 model vosvos aracını devlet işlerinde ve kendi işinde makam aracı olarak özel araç olarak kullandı.

Sayın devlet başkanı kıyafet taka ve diğer bütün harcamaları da sıfıra indirmeyi başarmıştı. Eskilerle dolaşmasına rağmen devlet başkanlığı irtibarından bir şey kaybetmedi. Eski kıyafetleri ile görevine devam etti.

Eğitime çok önem veren Jose her çocuğun ücretsiz bir eğitim hakkı olduğuna inandı. Bu amacını gerçekleştirmeyi de başardı. eğitim hakkının yanında bilgiye ulaşmak için her öğrencinin Bir de bilgisayara sahip olması gerektiğini düşündü. Bu sebepten her öğrenciye bir bilgisayar sahibi yaptı.

Medya ve özgürlük konusunda da el atan jose, tarafsız bir medya yaratmak için elinden geleni yaptı. Adı rüşvet olayları ile birlikte anılan ların istifa etmesi için yaptırımların uyguladı.

Bizde umarız bir gün bu dünya Uruguay devlet başkanı Jose gibi insanlarla ve yöneticilerle dolar.

"Sonuç, Yöntemi Haklı Çıkarır"


Alıntı
Konu Etiketleri
Share: