Forum

Algıda Seçicilik Ne...
 
Share:
Notifications
Clear all

Algıda Seçicilik Nedir?  

 

Argonaut
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 hafta önce
Gönderiler: 444
15/05/2020 5:09 pm  

Algıda Seçicilik ve ya Algısal Seçicilik, bireyin belli başlı ilgi duyduğu öğeleri diğerlerine nazaran daha hızlı fark etmesine verilen isimdir.

Arabada giden bir ekipte ki her bir bireyin mesleklerinin ve ilgi alanlarını farklı olduğunu varsayalım. Bankacı etrafta ki ATM ‘lerin Reklamcı ile Reklam panolarının yerleşimini fark edecektir.

Psikoloji testlerinde kullanılan karma işaret ve resimlerde terapsit hastasından ilk gördüğü üç resmi ister. Kişinin karakteristik profiline bağlı benzer şeyleri fark edeceklerdir.

Makas, Ayakkabı ve Tarak fark eden kişi bir berber ve ya Bıçak, Makas ve İp fark eden kişi bir katil olabilir. Bu şu an için kesin bir bilim değildir. Kişinin yalan söylüyor olma olasılığı mevcuttur. Henüz yalan söylediğini belirleyen kesin bir bilim de yoktur.

Bunun yanında Bıçak, Kanca ve Satır seçen bir kişi illa ki katil olmak zorunda da değildir. Bu kişinin bir kasap olma olasılığı da vardır. Üstelik şüpheli bir kasapsa işin içinden çıkılmaz olur.

Böyle bir seçkinin bir kişi değil toplumlar üzerinde kullanımı ise çok daha doğru sonuç çıkarır. Otoyol reklamları komple algıda seçiciliğe dayalı olarak yapılır. TV reklamları ise karma seçiciliğe dayalıdır.

Akşama kadar TV programları izleyen bir çiftten erkek Pet reklamlarını hiç fark etmez iken kadın için araba reklamları görünmez olur. Bu sebepten reklamın kişinin alıcısını dorudan etkilemesi hedeflenir.

Kesin bir örnek verelim bu sitede sağda solda reklamlar bulunuyor. Peki bu reklamlar ilginizi çekti mi? Reklam çok hoşunuza gitmeyebilir ama yine de bu reklamla ilgili bir şeyler kesin sizinle ilgilidir. Peki nasıl olur da son 10 google aramanızla ilgli bir reklamı bu sitenin içinde görebilirsiniz.

Çünkü bu sitede ki reklamları google belirliyor ve yazar kesinlikle gördüğünüz reklamı bilmiyor. Ben bilgisayarımdan bu yazının yanına bakınca Oyun reklamları görüyorum çünkü Youtube de videolarını izelmiştim. Eğer sizde araba videosu izlemiş ve ya Bilgisayar fiyatlarına baklmşsanız onunla ilgili bir reklam görürsünüz.

TV reklamları genellikle bir kitle hedefleyerek yapılır. Cartoon Network ‘da Araba satmak mı yoksa oyuncak satmak mı daha mantıklıdır? Kesinlikle oyuncak kesinlikle mantılı çünkü çocuklar araba reklamını görse ve sevse de gidip satın alamaz. (Oyuncak arabalar için durum farklı)

Yine Cartoon Network ‘dan örnek verelim Sizce Oyuncak satmak mı yoksa Deterjan satmak mı mantıklıdır? Cevap her ikisi de. Dikkat edin Çocuk kanallarında deterjan gibi kadın ürünleri de satılır. Çünkü bu kanalı Annelerin de izlediğini bilirler.

Örenklem yerinin seçimine bakalım. Bir deterjan reklamını Kanal D yerine Cartoon Network ‘da yayınlamak daha mı mantıklı? Bunun cevabı da kısmen EVET ‘dir. Çünkü yetişkin bir birey kanalı değiştirebilir. Reklam arasında başka bir kanala bakabilir. Ama kanalın kontrolü çocuklarda iken o reklamın izeleneceğine kesin olursunuz.

Algıda seçicilik, Kriminal ve Reklam gibi çeşitli alanlarda çeşitli amaçlar ile kullanılabilmektedir.

"Sonuç, Yöntemi Haklı Çıkarır"


Alıntı
Konu Etiketleri
Share: