Stockholm Sendromu ...
 
Share:
Notifications
Clear all

Stockholm Sendromu Nedir  

 

Argonaut
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 hafta önce
Gönderiler: 455
13/05/2020 10:52 am  

Stockholm Sendromu, nedir, nasıl olur, suçlu, tutsak, nereden gelir, anlamı, kökeni, stolchom sendromu kavramı nereden gelir.

Basit bir anlatım ile kaçırılan ile kaçıran yani tutsak ile suçlu arasında ki duygusal yakınlaşmadır. Tutsak, Rehin kişi belli bir zamandan sonra Rehin alana karşı bir sempati beslemeye başlıyor. Belki sebeplerini anladığından belki de empati kurduğundan olabilir.

Bu olan 1973 yılında Stockholm ‘de gerçekleşen başarısız bir banka soygunundan sonra ortaya çıkmış ve ismini de o şehirden almıştır. 1973 yılında Stolchom ‘da yapılan bir silahlı banka soygununda soyguncular 4 rehine almışlardır. Rehineler 6 gün boyunca soyguncular ile birlikte yaşadıktan sonra polise onlar ile birlikte direnmeye başlamıştır.

Suçluların yakalanması ve rehinelerin kurtarılmasından sonra rehineler suçlular aleyhine ifade vermemiş hatta aralarına para toplayıp suçluların mahkeme masraflarını karşılamışlardır.

Bu olaydan sonra Kaçıran kişi ve kaçırılan arasında ki ilişkiye Stolckhom Sendromu denmeye başlamış ve psikoloji litaretürüne girmiştir.

"Sonuç, Yöntemi Haklı Çıkarır"


Alıntı
Konu Etiketleri
Share: